بر اساس آمارهای غیر رسمی، شروع فصل تابستان، افزایش دوستی  های دختر پسری را در پی دارد و گویا در این ماجرا دستگاه تلفن و خطوط ارتباطی مخابرات، نقش پررنگی را برای شکل گیری رابطه بین دخترها و پسرها در ایران ایفا می کنند. چتهای اینترنتی هم از دیگر وسایل دوست یابی در ایران امروز است. در این میان نوعی از ادبیات برای شکل گیری رابطه بین دختران و پسران به کار می رود که در ایران «مخ زنی» نام دارد  که عمدتا از طرف آقا پسرها عمل می شود.

یک پسر ایرانی در مورد شیوه مخ زنی خودش می گوید همیشه تلاش دارد به جنس مخالف اطمینان بدهد که در حال حاضر در برهه ای است  که به شدت نیازمند به تعهد است و پس از شیطنتهای بسیار می خواهد دیگر با یک نفر باشد. پسری دیگر می گوید به دلیل کمرویی با ترفندی خاص شماره موبایلش را به دختر مورد نظرش داده. پسری معتقد است در صورت این که به دخترها کم محلی کنی، برایشان خدا می شوی. دختری می گوید من از رابطه خیابانی خوشم نمی آید و ترجیح می دهم با کسی دوست شوم که شناخت قبلی روی او داشته باشم.

اگر بخواهیم نوع ادبیات جوانان برای ایجاد ارتباط را در نظر نگیریم به  نکته ای میرسیم که تحقیقات زیادی آن را تایید کرده اند و آن این است  که  هدف دخترها و پسرها از ارتباط با جنس مخالف رسیدن به رابطه جنسی است. البته نمی توان در این مورد حکم قطعی صادر کرد و این امر در شهر به شهر و منطقه به منطقه فرق می کند. لیلا دختر 26 ساله تهرانی می گوید برای حدود 99 درصد، رابطه دخترها و پسرها دقیقا به همین حالت است. وی علت این امر را محدودیت جوانان در بیرون رفتن از خانه می داند و این که مجبورند در خانه ها با یکدیگر دیدار کنند.

برخی پژوهشگران جامعه شناسی معتقدند صرفنظر از نگاه اخلاقی به این موضوع، وجود ارتباط جنسی بین دخترها و پسرها اشکالی ندارد، اما موضوع این است که جوانان جامعه ایران آنقدرها هم پیشرو و آوانگارد نیستند. به گفته خانم فریبا دلخواه پژوهشگر مردم شناسی در پاریس، نوعی ریاکاری در جامعه ایران رواج دارد، از یک طرف مدرن و از یک طرف محافظه کار و سنتی.


†ɢα'§ :
دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠ ٧:۱۱ ‎ب.ظ |- حسین وردی -| نظرات ()

ϰ-†нêmê§