جدایی نادر از سیمین به همراه اصغر فرهادی تا ساعاتی دیگر در 84 مراسم اسکار حاضر می شوند

 قصد داریم اتفاقات رسیدن جدایی تا به اسکار را مروری کنیم تا از دیدن مراسم امشب لذت بیشتری ببریم:

1- داستان از 29 دوره جشنواره فیلم فجر شروع شد و در این جشنواره بود که فرهادی با کسب 5 سیمرغ در بخش های کارگردانی،فیلمنامه،صدابرداری، فیلمبرداری و نگاه مردمی گام بلندی را برای آینده برداشت که البته در این جشن فرهادی در دو بخش بهترین نقش مکمل مرد وزن نیز دیپلم افتخار کسب کرد.

 

2- گام دوم به خانه سینما رسید که در آنجا نیز جایزه بهترین کارگردانی ،بهترین بازیگر نقش مکمل مردو فیلمنامه را اذعان خود کرد .

 

3- در گام جشنواره های خارجی نیز در جشنواره برلین در سه بخش بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد و زن نیز خرس طلا و نقره ای را تصاحب کردتا استواری خود را برای کسب جایزه های بیشتر نشان دهد.

 

4- در مهمترین و جنجالی ترین جایزه های فیلم جدایی می توان به کسب گلدن گلوب اشاره کرد که با بی مهری مسئولان و اظهارات تند سلحشور همرا بود که در مصاحبه خود گفت:مثال جایزه دادن به جدایی نادر از سیمین مثل جایزه دادن به دزد است و عده ای نیز جایزه بردن در جشنواره های خارجی را سیاسی و کم اهمیت خواندند .

 

5- در مهمترین اتفاق که تا ساعاتی دیگر نتیجه آن مشخص می شود حضور فرهادی در دو بخش اسکار است که در بخش های بهترین فیلمنامه و فیلم خارجی نامزد شده است . لازم به ذکر است در این مراسم لیلا حاتمی و پیمان معادی فرهادی را همراهی می کنند.

 قابل توجه است فرهادی و جدایی تا این لحظه 31 جایزه از جشنواره های مختلف را نسیب خود کرده اند.

 

نگاهی به مخالفان و موافقان افتخارات فرهادی:

 مخالفان:

1-علیرضا سجاپور مدیر کل  ارزشیابی معاونت سینمایی کشور اظهار داشت: اگر ما جدایی را معرفی نمی کردیم چنین افتخاراتی را کسب نمی کرد و خود مردم هم به جایزه های خارجی اعتماد چندانی ندارند.

 

2- جمال شورجه این فیلم را دنبال کننده اهداف غربی دانست.

 

3- وبسایت رجا نیوز جدایی و فرهادی را مدیون بی بی سی دانست.

 

4- وحید کوچک زاده عضو شورای تبیین مواضع سازمان بسیج دانشجویی کشور نیز فرهادی را از نسل کارگردانان غرب زده خواند .

 

5- خبرگزاری فارس نیز ساعاتی پس از پایان مراسم نوشت : فرهادی با آنجلینا جولی دست داد و گام بزرگی را برای به حاشیه بردن این جایزه و افتخار برداشت.

 

تبریک ها:

 

1- راجرت ایبرت فیلم جدایی را بهترین فیلم 2011 دانست.

 

2- ویکتوریا نولند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: موفقیت فرهادی سندی است بر غنا و انعطاف پذیری فرهنگ ایرانی.

 

3- جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی کشور: اگر حجاب‌ها و موانع و تعصب‌ها کناری برود هر روز شاهد اقبال و توجه دیگران به آثار فرهنگی و تولیدات سینمایی ایران خواهیم بود که فرهادی توانست از این موانع عبور کند.

 

4- فردوسی پور نیز اولین کسی بود که پس از گذشت نزدیک به 20 ساعت از این افتخار در رسانه ملی این افتخار را تبریک گفت.

 

5- علی کریمی کاپیتان تیم ملی نیز جایزه فرهادی را افتخاری بزرگ برای مردم وکشور ایران دانست.

 

6- مجید مجیدی و عباس کیا رستمی نیز در پیام هایی جداگانه این برتری را به جامعه سینمایی و فرهادی تبریک گفتند.

 

7- تهمینه میلانی نیز در تبریک به فرهادی گفت : پس از بردن نام جدایی در سالن اشک از چشمانم جاری شد.

 

8- داریوش مهرجویی نیز در پیامی کسب جایزه گلدن گلوب و راهیابی آن را به اسکار تبریک گفت و اضافه کرد:امیدوارم همانطور که طلسم جایزه نوبل شکسته شد ،طلسم اسکار هم توسط شما شکسته شود.

 

9- پیمان معادی در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر وطی نامه ای به فرهادی گفت:اصغر خیلی چاکریم و قطعا شک ندارم اسکار برای ما لحظه شماری می کند.

 

- گذری سریع به افتخارات جدایی و فرهادی که باید تا ساعاتی دیگر نتیجه کارشان را در 84امین  اسکار در سال 2012 ببیننند سبب شد اسکار را بیش از بیش نزدیک به دستان اصغر فرهادی ببینیم و بمانند فیلم تهران 1500 بگوییم: در سال 1500 اصغر فرهادی با کسب 4 اسکار جزو افتخارآفرینان دست نیافتنی کشور است.

 

به امید فردایی روشن تر در سینمای بین الملل برای ...


†ɢα'§ :
یکشنبه ٧ اسفند ۱۳٩٠ ٤:۳٦ ‎ب.ظ |- حسین وردی -| نظرات ()

ϰ-†нêmê§