فارس باز هم دروغ نوشت/ مظفری: من نگفتم فضای سینما آلوده است

آقای مظفری خحالت دارد!

این مصاحبه آقای مظفری با خبرگزاری فارس است :آقای مظفری با توجه به صحبت‌های برخی بازیگران در مورد فساد در سینمای ایران، به ویژه در عرصه بازیگری و البته اظهارات پیشین شخص شما، در مورد این موضوع کمی توضیح بفرمایید.

مظفری: این صحبت‌ها سال‌هاست که گفته می‌شود، الان سال 91 است و من برای اولین بار در سال 75 جمله‌ای با عنوان «نابازیگر» مطرح کردم و گفتم این‌ها مانکن‌های سینما هستند، به نظرم این‌گونه تلفنی حرف زدن تأثیری ندارد، من بارها گفتم در این مجلات ننویسید فلان هنرمند را گرفتند، فلان هنرپیشه فساد اخلاقی دارد و... بارها گفتم که این کارها را نکنید. خانواده سینما، خانواده فرهنگی و نجیبی است. پشت سر این خانواده، پشت سر این سینما، فیلم‌هایی است از دهه‌ 40 تا 70، ‌حالا با چنین خانواده‌ای این طور برخورد کردن درست نیست. شاید یکی از دلایلی که در سینما فساد پیش می‌آید، خود ما هستیم.

‌* کجا رفت سینمایی که سر تا پایش نجابت بود/ ما سکانس رختخواب نداشتیم

فارس: درباره این که می‌فرمایید ما هنرمندان مقصریم، ‌کمی بیشتر توضیح دهید، چگونه هنرمندان باعث این وضعیت شدند؟

مظفری: ما تن به خیلی از کارها دادیم، البته این صحبت من به صورت کلی است. ما اول باید ببینیم‌ که چرا وضعیت سینما به این روز افتاده است. در سینمایی که ‌دهه 60 و نیمه دهه 70 ‌فیلم‌هایی چون «ناخدا خورشید»، «جنگ نفت‌کش‌ها»، «سرب» و ... در آن ساخته می‌شود، چه اتفاقی افتاده که فیلم‌های دم دستی که در فرهنگ ما نیست ‌و دیالوگ‌های دون شأن سینمای ما را دارد، تولید می‌شود.

من با خانم بایگان 3 فیلم بازی کردم و فیلم چهارم به من گفتند که بازی نکن، تو داری زوج هنری به وجود می‌آوری! به هنرپیشه مرد می‌گفتند جلوی دوربین زیاد در چشم هنرپیشه زن نگاه نکن، کجا رفت این حرف‌ها؟ این حرف‌ها فقط برای دوران ما بود؟ ‌الان فیلم‌هایی ساخته شده است که من حتی تصور ساخته شدن آن‌ها را هم نداشتم، ما در فیلم‌ها، سکانس رختخواب نشان نمی‌دادیم و الان یک مرد و یک زن در یک رختخواب مثل یک تخت فنری بالا و پایین می‌پرند! کجا رفت آن سینمای پاک و معصوم؟ ‌کجا رفت سینمایی که سر تا پایش نجابت بود؟

باید چند نفر بزرگ‌تر و صاحب‌نظر بنشینیم و بحث کنیم، ‌وقتی فردی مثل آقای سلحشور شمشیر را از رو می‌بندد و می‌گویند «سینمای ایران فاحشه‌خانه است» پس باید یا این حرف را قبول کنیم یا آن حرف را، و در این میان یک کاری انجام دهیم. ما برای این بنده خدا شمشیر از رو می‌بندیم که چرا این حرف را زدی و از طرف دیگر خودمان هم این حرف‌ها را می‌زنیم. 

فارس: به هر حال آقای مظفری قبول دارید که چنین موضوعاتی در سینمای ایران وجود دارد؟

مظفری: من رو‌راست به شما می‌گویم، ‌وقتی موج چشم آبی‌ها و شباهت برخی هنرپیشه‌ها به آرتیست‌های قدیمی شروع شد و مانکن‌ها به سینما آمدند، باید فاتحه این سینما را خواند، دختر من کلاس بازیگری رفته و کنار من بزرگ شده، به اندازه موهای سرش هم سر صحنه فیلمبرداری آمده است، سر کلاس‌های آقای سمندریان هم بوده، آقای سمندریان هم بارها به من گفته این دختر حیف است، چرا آن را نمی‌فرستی برود خارج درس بازیگری بخواند، اما من فکر می‌کنم که به فرض اینکه من همه این کارها را انجام دهم و دخترم را به خارج بفرستم که درس بخواند و بعد به ایران بیاید، اما بعد در کدام سینما کار کند؟! 

* نمی‌گذارم دختر خودم به سینما بیاید

فارس: یعنی شما سینما را حریم امن برای ورود نمی‌دانید؟

مظفری: بله، همین طور است، من دختر خودم را نمی‌گذارم به سینما بیاید، برای اینکه یک زمانی در خانواده‌ها در سینما حضور داشتن افتخار بود، بازیگر بودن افرادی چون فرامرز قریبیان، فاطمه معتمدآریا، خسرو شکیبایی، ایرج راد و ... افتخار بود، اما الان در خانواده‌ها این طوری نیست، من بارها گفتم که اگر خانمی وارد سینما شود و دو فیلم بازی کند و برود، همین چند بازی کارنامه بدی در زندگی آینده آن خانم می‌شود.

فارس: چرا بازی در چند فیلم روی آینده یک خانم می‌تواند اثر بد داشته باشد؟

مظفری: سینما محیطش بسیار بد شده است، من نمی‌دانم چرا این مصاحبه را می‌کنم؟ من این حرف‌ها را بزنم یا نزنم به جایی از سینما برنمی‌خورد.

شما می‌دانید من چند سال است که در فیلم سینمایی بازی نمی‌کنم؟ من از فیلم «سگ‌کشی» (بهرام بیضایی) به این طرف - جز در دو فیلم وقتی همه خوابیم و تقاطع - کلاً سینما کنار را گذاشتم، چه اتفاقی افتاد؟ چرا کسی نپرسید که آقا چرا نیستید؟ من راجع‌به کدام سینما حرف بزنم؟ وقتی مانکن‌های چشم‌آبی می‌آیند و بدون کوچک‌ترین هنر، درای جایگاه می‌شوند دیگر جایی برای امثال ما نیست، این در حالی است که سینمای دنیا سینمای میان‌سال است، اما در کشور ما عمر بازیگری بسیار کوتاه است، وقتی بازیگری به سن 50 سالگی برسد باید برود و گوشه خانه بنشیند.

وحال این هم مصاحبه چند روز بعد ایشان با سینما پرس:

هیچ کس نباید به خانواده سینما بی احترامی کند. یک عده بازیگر آمدند و رفتند و خیلی ها هم ماندند. عده ای رفتند و ماندگار هم نشدند به همین دلیل سینمای ما سینمای آن ها نیست.
وی  اظهار داشت: من در رابطه با فضای بازیگری در سینمای ایران معتقد نبودم که فضای آلوده ای است من گفتم اگر این سینمای ایران است که دوستان از آن سخن می گویند و آن را مورد مذمت قرار می دهند دیگر به آن باز نخواهم گشت اما من چنین نظری ندارم و سال آینده به سینما باز می گردم و دخترم نیز قرار است در دنیای بازیگری فعال شود.

وی ادامه داد: خانواده سینما نباید این حرف ها را در مورد فضای سینما بزنند. ما در صنفی فعال هستیم که اعتبار دارد. ما در جهان به سینمایی قصه گو، برتر و انسانی شناخته شده ایم و به نظرم دوستان اشتباه کرده اند که چنین نظراتی داده اند.

این بازیگر به سینماپرس گفت: سینمای ما اعتبار لازم را دارد و خانواده ها سینمای «ناخدا خورشید»،
«جاده های سرد» و «تنوره دیو» را سینمای برتر می دانند وقتی که ما از این حرف ها می زنیم سینما را به انحطاط می بریم در حالی که مشکل سینمای ایران نبود تهیه کننده است. این ها یک سری سرمایه گذار هستند و فرقی برایشان نمی کند که چه فیلمی بسازند.

وی با معرفی داریوش مهرجویی، مسعود کیمیایی و رخشان بنی اعتماد به عنوان کارگردانان سینمای ایران خاطرنشان کرد: هیچ کس حق ندارد کوچکترین بی احترامی به این افراد بکند. چهره بازیگر زن سینمای ایران با فاطمه معتمدآریا شناخته شده است. این سینمای ایران است با وجود خسرو شکیبایی و فرامرز قریبیان.

مظفری در ادامه افزود: من شخصا در کنار عزت الله انتظامی شکل گرفته ام و از تئاتر و سینما می آیم این مردم به عنوان هنرمند ما را انتخاب کرده اند و هیچ کس نباید به این خانواده بی احترامی کند. یک عده بازیگر آمدند و رفتند و خیلی ها هم ماندند. عده ای هم رفتند و ماندگار هم نشدند به همین دلیل سینمای ما سینمای آن ها نیست.

وی با بیان این که برخی رسانه ها خبرهایی از دستگیری فلان هنرپیشه منتشر می کنند، گفت: زمانی بود که برخی رسانه ها از محافلی سخن می گفتند که برخی از بازیگران را در آن دستگیر کرده اند. من در همان زمان هم نسبت به این امر اعتراض کردم و گفتم چه کسی ما را گرفته است؟ چه کسی آدم های ما را دستگیر کرده است. همه این ها خلاف جریان خانواده سینما است. جوان های سینمای ما باران کوثری، پگاه آهنگرانی و خیلی های دیگر هستند و کسی حق ندارد راجع به این سینما منفی صحبت کند.

قضاوت با شما ولی این درست نیست که انسان ابتدا حرفی را بزند وسپس بگوید من نگفتم هر چند فارس در دروغگویی خود نوبری است و ید طولایی دارد.

 

/ 2 نظر / 15 بازدید
محمد

اگر تمام شب برای از دست دادن خورشید گریه کنی لذت دیدن ستاره ها را از دست خواهی داد . آگهی رایگان http://www.9rang.com

یوسف

سلام با آرزوی سالی خوب برای شما [قلب] خوشحال میشیم به کلبه ما یه سر بزنید منتظر قدوم شما میماند[عینک]