میرحسین موسوی وسید محمد خاتمی دور نخست جشنواره فیلم فجر را استارت زدند

 اولین دوره جشنواره فیلم فجر در حالی در بهمن ماه سال 1361 در تهران با پیام میر حسین موسوی نخست وزیر کشور در حالی آغاز  شد که کشور در زیر آتش مزدوران رژیم صدام می سوخت.

 جشنواره فیلم فجر در11 بهمن ماه سال 1361 با پیام میر حسین موسوی آغاز شد. این در حالی است که مسئولیت وزارت ارشاد آن زمان را سید محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق کشور عهده دار بوده است و مراسم افتتاحیه اولین دوره با سخنان این دو تن که حال به اتهام  اغتشاش وبر هم زدن نظم کشور در فیلترینگ وزندان خانگی به سر می برند آغاز شد.

جشنواره فیلم فجر افتتاحیه اولین دوره خود را در تالار وحدت آغاز کرد و در حالی که قرار بود مراسم اختتامیه در 22 بهمن ماه برگزار شود ،در 24 بهمن ماه سال 61 اختتامیه نخستین جشن بزرگ سینمای ایران انجام شد.

جشنواره اول 8 بخش را پوشش می داد: مسابقه / چشم انداز سینمای کوبا / سینمای ایتالیا از نئورئالیسم تا امروز/ سرخ پوستان وسیاه پوستان در سینما / سینمای کودک ونوجوان / سینمای ایران پس از انقلاب / فیلم های هشت وشانزده میلیمتری / نمایش های ویژه

تعداد فیلم های حاضر در این هشت بخش بیش از 160 فیلم بود که در 10 سالن سینما به نمایش در آمد.

در بخش مسابقه 5 فیلم به رقابت گذاشته شدند:

اشباح (رضا میرلوحی) / حاجی واشنگتن( علی حاتمی) / خط قرمز(مسعود کیمیایی) / سفیر(فریبرز صالح)/

مرگ یزدگرد(بهرام بیضایی)

نکته قابل تامل در این بخش اکران نشدن تا به امروز خط قرمز ومرگ یزد گرد است .

در بخش «سینمای کودک و نوجوان»، تنها یک فیلم ایرانی حضور داشت. ابراهیم در گلستان( ایرج امامی) / انیمیشن صد و یک سگ خالدار و جنگ ستارگان (جرج لوکاس) در بخش سینمای ایران پس از انقلاب نیز فیلم هایی از مهدی صباغ زاده ، امیر قویدل ، امیر نادری ، محمد علی سجادی  ،محمدعلی نجفی و جهانگیر جهانگیری پخش شد. از نکات جالب اولین دوره می شود به صف های طولانی مقابل سینما ها برای تهیه فیلم وحرکت دسته جمعی مردم در خیابان ها و سر دادن شعار اشاره کرد. اولین دوره در 24 بهمن با سخنرانی حجت الاسلام گل محمدی در سینما آزادی به پایان یافت . وی دلیل انتخاب نشدن بهترین فیلم ها گفت :متاسفنه در این جشنواره نتوانستیم فیلم هایی را به عنوان الگو انتخاب کنیم وبه همین دلیل در اولین دوره هیچ فیلمی نمی تواند جایزه دریافت کند. در این دوره اسامی داوران فیلم های بخش مسابقه اعلام نشد اما اسامی داوران فیلم های در بخش شانزده میلیمتری وهشت میلیمتری اعلام وبه آنها جایزه اهدا شد. جواد شمقدری که ریاست معاونت سینمایی حال حاضر کشور را در دست دارد در آن دوره دیپلم افتخار فیلم شانزده میلیمتری یا زهرا را به نام خود به ثبت رساند.  

 

/ 0 نظر / 96 بازدید